ویپ و سرطان

ویپ و سرطان

 ۵ واقعیت در مورد سیگار الکترونیک (ویپ) که باید بدانید:

مایکل جوزف دکتر بلاها(MD،MPH):

اگر به تلاش برای ترک عادت سیگار کشیدن فکر کرده اید، تنها نیستید. نزدیک به ۷ نفر از ۱۰ سیگاری می گویند که می خواهند سیگار را ترک کنند. ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید، سیگار تقریباً به تمام اعضای بدن شما از جمله قلب شما آسیب می رساند. نزدیک به یک سوم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در نتیجه سیگار کشیدن و دود سیگار است.

ممکن است وسوسه شوید که به سیگارهای الکترونیکی (سیگارهای الکترونیکی، خودکارهای ویپ و سایر وسایل ویپینگ غیر یکبار مصرف و یکبار مصرف) به عنوان راهی برای تسهیل گذار از سیگارهای سنتی به سیگار نکشیدن روی بیاورید. اما آیا کشیدن سیگارهای الکترونیکی (که ویپینگ نیز نامیده می شود) برای شما بهتر از استفاده از محصولات تنباکو است؟ آیا سیگارهای الکترونیکی می توانند به شما کمک کنند تا یک بار برای همیشه سیگار را ترک کنید؟ مایکل دکتر بلاها، مدیر تحقیقات بالینی در مرکز پیشگیری از بیماری قلبی جان هاپکینز سیکارون، اطلاعات بهداشتی در مورد ویپینگ را به اشتراک می گذارد.

  • ویپینگ کمتر از سیگار کشیدن مضر است، اما هنوز بی خطر نیست.

سیگارهای الکترونیکی نیکوتین (استخراج شده از تنباکو)، طعم دهنده ها و سایر مواد شیمیایی را گرم می کنند تا آئروسل ایجاد کنند که شما استنشاق می کنید. سیگارهای تنباکوی معمولی شامل حاوی ۷۰۰۰ ماده شیمیایی هستند که بسیاری از آنها سمی هستند. در حالی که ما دقیقاً نمی دانیم چه مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی وجود دارد، دکتر بلاها می گوید “تقریباً شکی نیست که ویپ کردن شما را در معرض مواد شیمیایی سمی کمتری نسبت به کشیدن سیگارهای سنتی قرار می دهد”.

با این حال، شیوع صدمات ریوی و مرگ و میر مرتبط با ویپ وجود داشته است. در فوریه ۲۰۲۰، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)،۲۸۰۷ مورد آسیب ریوی مرتبط با استفاده از سیگار الکترونیکی یا ویپ (EVALI) و ۶۸ مورد مرگ ناشی از آن وضعیت را تأیید کرد. به نظر می رسد این موارد عمدتاً بر افرادی تأثیر می گذارد که دستگاه های ویپ خود را تغییر می دهند یا از مایعات الکترونیکی اصلاح شده در بازار سیاه استفاده می کنند. توضیح می دهد که این امر به ویژه در مورد محصولات ویپ حاوی THC صادق است.

CDC ، ویتامین E استات را به عنوان یک ماده شیمیایی نگران کننده در میان افراد مبتلا به EVALI شناسایی کرده است. ویتامین E استات یک عامل غلیظ کننده است که اغلب در محصولات ویپ THC  استفاده می شود و در تمام نمونه های مایع ریه بیماران EVALI که توسط CDC مورد بررسی قرار گرفتند، یافت شد.

CDC ، توصیه می کند که افراد:

از سیگارهای الکترونیکی حاوی THC یا محصولات ویپ آن استفاده نکنید.

از استفاده از منابع غیررسمی مانند دوستان، خانواده یا فروشندگان آنلاین برای تهیه دستگاه ویپینگ خودداری کنید.

هیچ ماده ای را که توسط سازنده در نظر گرفته نشده است تغییر ندهید یا به دستگاه ویپ اضافه نکنید.

تحقیقات دانشگاه جان هاپکینز در مورد مواد تشکیل دهنده ویپ که در اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شد، هزاران ماده شیمیایی را در محصولات ویپ نشان می دهد که بیشتر آنها هنوز شناسایی نشده اند. در میان مواردی که تیم می توانست شناسایی کند، چندین ماده بالقوه مضر، از جمله کافئین، سه ماده شیمیایی که قبلاً در سیگارهای الکترونیکی یافت نشده بود، یک آفت کش و دو طعم دهنده مرتبط با اثرات سمی احتمالی و تحریک تنفسی وجود داشت.

  • تحقیقات نشان می دهد که ویپینگ برای قلب و ریه های شما مضر است.

نیکوتین عامل اصلی سیگارهای معمولی و سیگارهای الکترونیکی است و بسیار اعتیادآور می باشد. این امر باعث می شود که اگر ولع مصرف را نادیده بگیرید، هوس دود کنید و از علائم ترک رنج ببرید. نیکوتین یک ماده سمی است. فشار خون شما را افزایش می دهد و آدرنالین شما را افزایش می دهد که باعث افزایش ضربان قلب و احتمالا حمله قلبی می شود.

آیا ویپینگ بد است؟

 ناشناخته های زیادی در مورد ویپ وجود دارد، از جمله اینکه چه مواد شیمیایی ویپ را تشکیل می دهند و چگونه بر سلامت فیزیکی در دراز مدت تأثیر می گذارند. دکتر بلاها می گوید “مردم باید درک کنند که سیگارهای الکترونیکی به طور بالقوه برای سلامتی شما خطرناک هستند. “داده های در حال ظهور ارتباط با بیماری مزمن ریوی و آسم و همچنین ارتباط بین استفاده دوگانه از سیگارهای الکترونیکی و سیگار کشیدن با بیماری های قلبی عروقی را نشان می دهد. شما خود را در معرض انواع مواد شیمیایی قرار می دهید که ما هنوز آنها را درک نکرده ایم و احتمالاً ایمن نیستند.”

  • سیگارهای الکترونیکی به اندازه سیگارهای سنتی اعتیاد آور هستند.

هم سیگارهای الکترونیکی و هم سیگارهای معمولی حاوی نیکوتین هستند که تحقیقات نشان می دهد ممکن است به اندازه هروئین و کوکائین اعتیادآور باشد. دکتر بلاها می گوید بدتر از آن، بسیاری از مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی حتی بیشتر از یک محصول تنباکوی قابل احتراق نیکوتین دریافت می کنند: کاربران می توانند کارتریج های با استحکام فوق العاده را خریداری کنند که غلظت نیکوتین بالاتری دارند یا ولتاژ سیگار الکترونیکی را افزایش دهند.

  • سیگارهای الکترونیکی بهترین ابزار ترک سیگار نیستند.

اگرچه سیگارهای الکترونیکی به عنوان کمکی برای کمک به ترک سیگار تبلیغ شده اند، اما سیگارهای الکترونیکی تاییدیه سازمان غذا و دارو را به عنوان دستگاه های ترک سیگار دریافت نکرده اند. یک مطالعه اخیر نشان داد که اکثر افرادی که قصد استفاده از سیگارهای الکترونیکی را برای ترک عادت نیکوتین داشتند، در نهایت به استفاده از سیگارهای سنتی و الکترونیکی ادامه دادند.

با توجه به شیوع EVALI، CDCبه افرادی که از سیگارهای الکترونیکی برای ترک سیگار استفاده می کنند توصیه می کند که خطرات و مزایا را بسنجند و ابتدا استفاده از سایر گزینه های ترک سیگار مورد تایید FDA را در نظر بگیرند.

نسل جدید در حال معتاد شدن به نیکوتین است

در میان جوانان، سیگارهای الکترونیکی، به ویژه نوع یکبار مصرف، از هر محصول سنتی تنباکو محبوب تر هستند. بر اساس نظرسنجی ملی دخانیات جوانان در سال ۲۰۲۱، بیش از ۲ میلیون دانش آموز دبیرستانی و راهنمایی ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ گزارش دادند که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کردند که از هر ۱۰ جوان بیش از ۸ نفر از سیگارهای الکترونیکی طعم دار استفاده می کردند.

به گفته دکتر بلاها، سه دلیل وجود دارد که سیگارهای الکترونیکی ممکن است به ویژه برای جوانان جذاب باشد. اول، بسیاری از نوجوانان معتقدند که ویپ کردن کمتر از سیگار کشیدن مضر است. دوم، سیگارهای الکترونیکی هزینه هر بار مصرف کمتری نسبت به سیگارهای سنتی دارند. در نهایت، جوانان و بزرگسالان کمبود دود را جذاب می دانند. بدون بو بودن، سیگارهای الکترونیکی مقداری از ننگ سیگار کشیدن را کاهش می دهند.

دکتر بلاها می گوید “آنچه که من در مورد افزایش مصرف ویپ بیشتر نگران کننده می دانم این است که افرادی که قبل از این به هیچ وجه سیگار نمی کشیدند، به ویژه جوانان، این عادت را در پیش می گیرند. “ تغییر روش از سیگار کشیدن به ویپپ کردن، یک چیز است، اما شروع استفاده از نیکوتین با ویپ چیز دیگری است. و اعتیاد  به نیکوتین اغلب منجر به استفاده از محصولات تنباکوی سنتی می شود.”

دکتر بلاها می گوید، تفسیر دادهها دشوار است، زیرا جوانان اغلب ترجیحات خود را تغییر می دهند، و در صورت بررسی، ممکن است استفاده از محصولات یکبار مصرف مانند “puff bars” را به عنوان ویپ کردن در نظر نگیرند. گزارشات CDC حاکی از آن است که استفاده از سیگار الکترونیکی یکبار مصرف از سال ۲۰۱۹ در بین دانش آموزان دبیرستانی ۱۰۰۰ درصد و در بین دانش آموزان دبیرستانی ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/5-truths-you-need-to-know-about-vaping#:~:text=1%3A%20Vaping%20is%20less%20harmful,many%20of%20which%20are%20toxic.

دسترسی سریع

پذیرش آنلاین آزمایشگاه

بدون اتلاف وقت، سریع و آسان پذیرش شوید

دریافت جواب آزمایش

در صورت آماده بودن جواب آزمایش خود، آنلاین جواب‌ آن را دریافت کنید.

نمونه‌‌گیری در منزل

برای سهولت شما عزیزان، امکان نمونه‌گیری در منزل توسط آزمایشگاه فروردین فراهم شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *