سرطان پروستات

سرطان پروستات

غده پروستات چیست؟

پروستات غده ای در پایه مثانه است. این تقریبا به اندازه یک گردو است اما با افزایش سن مردان بزرگتر می شود. پروستات قسمت اول لوله ی را احاطه کرده که ادرار را از مثانه به آلت تناسلی حمل می کند. این لوله مجرای ادرار نامیده می شود. مجرای ادرار نیز حامل مایع منی است که مایع حاوی اسپرم است. غده پروستات پروتئینی به نام آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) تولید می کند. آزمایش خون می تواند سطح PSA را اندازه گیری کند. پروستات مایعی تولید می کند که مایع منی را می شوید و اسپرم را برای لقاح موفق سالم نگه می دارد.

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات سرطان غده پروستات است. سرطان زمانی است که سلول های غیر طبیعی شروع به تقسیم و رشد به روشی کنترل نشده می کنند. سلول ها می توانند به بافت ها یا اندام های اطراف رشد کنند و ممکن است به سایر نواحی بدن گسترش یابند.

 

آیا سرطان پروستات، همه مردان را به یک اندازه تحت تاثیر قرار می دهد؟

این امرکه، هر چه سن شما بیشتر بشود احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر می شود، تا حدی درست است. اما گروه های ریسک دیگری، نظیر قومیت نیز وجود دارند. بنابراین ما می دانیم که مردان سیاه پوست، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند. کسانی که دارای یک خویشاوند درجه یک (پدر یا برادر) مبتلا به سرطان پروستات، هستند. همچنین افرادی از خانواده های با  خطر ابتلا بالا به سرطان سینه، می توانند مستعد به سرطان پروستات باشند.

 

آیا تعداد مردانی که به سرطان پروستات مبتلا شده اند افزایش یافته است؟

این مساله واضح است که به دلیل پیشرفت علم، امروزه سرطان های بیشتری تشخیص داده می شود. علاوه بر این، مردان بیشتری به دنبال این هستند که بدانند آیا به سرطان پروستات مبتلا شده اند یا خیر و ممکن است به پزشک عمومی خود مراجعه کنند و درخواست انجام آزمایش کنند. آنها ممکن است علائم ادراری داشته باشند که برای یک مرد مسن بسیار شایع است. و به عنوان بخشی از این ارزیابی ها، برخی از مردان به سرطان پروستات مبتلا خواهند شد. شکی نیست که این عوامل به این واقعیت کمک کرده است که مردان بیشتری به سرطان پروستات مبتلا می شوند. اما نکته دلگرم کننده این است که مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات در حال کاهش است.

 

دسترسی سریع

پذیرش آنلاین آزمایشگاه

بدون اتلاف وقت، سریع و آسان پذیرش شوید

دریافت جواب آزمایش

در صورت آماده بودن جواب آزمایش خود، آنلاین جواب‌ آن را دریافت کنید.

نمونه‌‌گیری در منزل

برای سهولت شما عزیزان، امکان نمونه‌گیری در منزل توسط آزمایشگاه فروردین فراهم شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *