آلرژی

آلرژی

آلرژن چیست  و انواع آن کدام هستند؟:

آلرژن ها موادی هستند که می توانند واکنش آلرژیک ایجاد کنند. سه نوع اولیه آلرژن وجود دارد:

  • آلرژن های استنشاقی در تماس با ریه ها یا غشای سوراخ های بینی یا گلو بر بدن تأثیر می گذارند. گرده شایع ترین آلرژن استنشاقی است.
  • آلرژن های مصرفی در برخی غذاها مانند بادام زمینی، سویا و غذاهای دریایی وجود دارد.
  • آلرژن های تماسی باید با پوست تماس داشته باشند تا واکنش ایجاد کنند. نمونه ای از واکنش یک آلرژن تماسی، بثورات و خارش ناشی از پیچک سمی است.

تست های آلرژی شامل قرار دادن فرد در معرض مقدار بسیار کمی از یک آلرژن خاص و ثبت واکنش است.

آیا باید تست خونی آلرژی انجام داد  یا تست پوستی؟

آلرژی می تواند علائمی از خفیف تا تهدید کننده زندگی ایجاد کند. اگر واکنش آلرژیک دارید و می خواهید بدانید چه چیزی باعث آن شده است. باید آزمایش آلرژی را با تجویز پزشک خود، انجام دهید. آزمایش خون و پوست رایج ترین آزمایش هایی هستند که امروزه برای کمک به تعیین احتمال ابتلا به آلرژی استفاده می شوند. علائم آلرژی نتیجه واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن فرد به یک محرک یا آلرژن مانند گرد و غبار، کپک یا شوره گربه است. سیستم ایمنی آنتی بادی های ایمونوگلوبولین (IgE) را در تلاش برای مبارزه با محرک یا آلرژن آزاد می کند. تست های آلرژی سعی می کنند این آنتی بادی های IgE را به روش های مختلف شناسایی کنند. این تست ها برای کودکان و بزرگسالان در دسترس هستند. تست پوستی Prick رایج ترین روشی است که پزشکان برای آلرژی آزمایش می کنند. پزشک ممکن است هر دو آزمایش را برای بیمار تجویز کند، یا یک آزمایش ممکن است برای فرد مناسب تر از دیگری باشد.

تست پوستیPrick:

تست پوستیPrick ، در مطب پزشک انجام خواهد شد. برای این آزمایش، پزشک یا پرستار با ابزاری شبیه شانه، پوست بازوی فرد را به آرامی سوراخ می کند. سپس، مقدار کمی از یک آلرژن مشکوک را روی ناحیه سوراخ، اضافه می کنند. در این روش، نتایج سریعتر از آزمایش خون حاصل می شود. اگر پزشک تورم ببیند یا ناحیه شروع به خارش کند، این یک واکنش مثبت است. این بدان معنی است که فرد بیشتر به آن آلرژن خاص حساسیت دارد. یک واکنش مثبت می تواند بلافاصله اتفاق بیافتد، یا ممکن است ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد. اگر هیچ واکنشی وجود نداشته باشد، بعید است که به این ماده حساسیت، وجود داشته باشد. تست پوستی حساس تر از و همچنین ارزان تر آزمایش خون است. با این حال، خطر بیشتری وجود دارد. اگرچه این عوارض نادر است، اما ممکن است یک واکنش جدی به وجود آید. به همین دلیل، اگر خطر آنافیلاکسی یا واکنش شدید فرد زیاد باشد، پزشک ممکن است از آزمایش پوست اجتناب کند. همچنین به همین دلیل است که پزشک فرد یک آزمایش پوستی در مطب را توصیه میکند. پزشکان و کارکنان باید برای مقابله با هر واکنشی که ممکن است رخ دهد آموزش ببینند. برای آزمایش پوستی  از فرد خواسته می شود که مصرف داروهای آنتی هیستامین را چند روز قبل از آزمایش متوقف کند.

  • RAST یا سایر آزمایش های خون:

آزمایش خون یکی دیگر از روش های رایج برای اندازه گیری احتمال آلرژی است. آزمایش رادیوآلرگوسوربنت یا آزمایش RAST، آزمایش خون برای کمک به تشخیص آلرژی می باشد. با این حال، آزمایش خون آلرژی جدیدتر در حال حاضر در دسترس است. آزمایش ImmunoCAP یک آزمایش خون آلرژی شایع تر است. پزشک همچنین می تواند یک سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم یا آزمایش الایزا را تجویز کند.

این آزمایش های خون به دنبال آنتی بادی های IgE در خون فرد هستند که مخصوص یک غذای خاص یا سایر آلرژن ها می باشد. هر چه سطح IgE بالاتر باشد، احتمال حساسیت به آن غذای خاص بیشتر می شود. در حالی که نتایج آزمایش پوست به سرعت در دسترس است ((معمولاً در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از تماس پوستی))، بیمار برای چند روز از نتایج آزمایش خون خود مطلع نخواهد شد. و احتمالاً آزمایش را به جای مطب پزشک در آزمایشگاه انجام خواهد داد. از جنبه مثبت، هیچ خطری وجود ندارد که آزمایش باعث واکنش شدید شود. به همین دلیل، آزمایش خون به عنوان گزینه امن تر در نظر گرفته می شود. این امر به ویژه برای افرادی که در معرض خطر بالاتر واکنش آنافیلاکتیک تهدید کننده زندگی هستند و همچنین برای افرادی که بیماری قلبی یا آسم ناپایدار دارند بسیار مهم است.همچنین می توان از خونگیری برای آزمایش چندین آلرژن استفاده کرد.

آزمایش خون همچنین ممکن است برای افرادی که قادر به قطع مصرف برخی داروها برای چند روز قبل از آزمایش نیستند یا ترجیح می دهند آن را متوقف نکنند، بهتر باشد. درحالیکه برای یک تست دقیق پوست مورد نیاز است. آزمایش خون همچنین ممکن است برای هر کسی که دارای بثورات گسترده یا اگزما است، بهتر باشد، که می تواند آزمایش پوست را دشوارتر کند.

برگرفته شده از سایت healthline

https://www.healthline.com/health/allergies/rast-test-vs-skin-test#skin-prick-test

دسترسی سریع

پذیرش آنلاین آزمایشگاه

بدون اتلاف وقت، سریع و آسان پذیرش شوید

دریافت جواب آزمایش

در صورت آماده بودن جواب آزمایش خود، آنلاین جواب‌ آن را دریافت کنید.

نمونه‌‌گیری در منزل

برای سهولت شما عزیزان، امکان نمونه‌گیری در منزل توسط آزمایشگاه فروردین فراهم شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *