بروسلوز

بروسلوز

یک عفونت باکتریایی است که از حیوانات به افراد سرایت می کند. معمولاً افراد با خوردن لبنیات خام یا غیر پاستوریزه آلوده می شوند. گاهی اوقات، باکتری هایی که باعث بروسلوز می شوند می توانند از طریق هوا یا از طریق تماس مستقیم با حیوانات آلوده پخش شوند. علائم و نشانه های بروسلوز ممکن است شامل تب، درد مفاصل و خستگی باشد. عفونت معمولا با آنتی بیوتیک قابل درمان است. با این حال، درمان چند هفته تا چند ماه طول می کشد و عفونت می تواند دوباره عود کند. بروسلوز صدها هزار نفر از مردم و حیوانات را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. اجتناب از محصولات لبنی خام و انجام اقدامات احتیاطی در هنگام کار با حیوانات یا در آزمایشگاه می تواند به جلوگیری از بروسلوز کمک کند.

علائم:

علائم بروسلوز ممکن است در هر زمانی از چند روز تا چند ماه پس از آلوده شدن شما ظاهر شود. علائم و نشانه ها مشابه علائم آنفولانزا هستند و عبارتند از:

 • تب، لرز، از دست دادن اشتها
 • عرق، ضعف، خستگی و سردرد
 • درد مفاصل، عضلات و کمر

علائم بروسلوز ممکن است برای هفته ها یا ماه ها ناپدید شوند و سپس بازگردند. برخی از افراد بروسلوز مزمن دارند و علائم را برای سال ها تجربه می کنند، حتی پس از درمان. علائم و نشانه های طولانی مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی، تبهای مکرر، التهاب پوشش داخلی حفره های قلب (اندوکاردیت)
 • آرتروز استخوان های ستون فقرات (اسپوندیلیت)
 • آرتروز مفاصل محل اتصال ستون فقرات و لگن (ساکروایلییت)
 • التهاب مفاصل (آرتریت)

شناسایی بروسلوز می تواند سخت باشد، به خصوص در مراحل اولیه، زمانی که اغلب شبیه شرایط دیگر مانند آنفولانزا است. اگر تب به سرعت در حال افزایش، دردهای عضلانی یا ضعف غیرمعمول باشد و هر گونه عامل خطری برای بیماری و یا تب مداوم وجود داشته باشد، می بایست به پزشک مراجعه کرد.

علل:

بروسلوز بسیاری از حیوانات وحشی و اهلی را تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله:

 • گاو، بز، گوسفند، خوک و گراز وحشی
 • سگ ها (به ویژه سگ شکاری)، گوزن و شتر

رایج ترین راه هایی که باکتری ها از حیوانات به مردم گسترش می یابند عبارتند از:

خوردن لبنیات خام:

 باکتری بروسلا در شیر حیوانات آلوده می تواند در شیر غیر پاستوریزه، بستنی، کره و پنیر به انسان سرایت کند. این باکتری همچنین می تواند در گوشت خام یا نیم پز حیوانات آلوده منتقل شود.

استنشاق هوای آلوده:

 باکتری بروسلا به راحتی در هوا پخش می شود. کشاورزان، شکارچیان، تکنسین های آزمایشگاهی و کارگران کشتارگاه می توانند باکتری ها را استنشاق کنند.

لمس خون و مایعات بدن حیوانات آلوده:

 باکتری های موجود در خون، مایع منی یا جفت حیوان آلوده می توانند از طریق بریدگی یا زخم دیگر وارد جریان خون شوند. از آنجایی که تماس طبیعی با حیوانات باعث عفونت نمی شود، افراد به ندرت از حیوانات خانگی خود بروسلوز دریافت می کنند. با این حال، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید از دست زدن به سگ هایی که به این بیماری مبتلا هستند، اجتناب کنند.

بروسلوز به طور معمول از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند، اما در موارد معدودی، زنان این بیماری را در حین تولد یا از طریق شیر مادر به فرزندان خود منتقل کرده اند. به ندرت، بروسلوز ممکن است از طریق فعالیت جنسی یا از طریق خون آلوده یا تزریق مغز استخوان گسترش یابد.

عوامل خطر:

در حالی که بروسلوز در ایالات متحده نادر است، در سایر نقاط جهان شایع تر است، به ویژه:

 • جنوب اروپا، اروپای شرقی
 • مکزیک، آمریکای جنوبی و مرکزی
 • آسیا، آفریقا، کارائیب، خاورمیانه
 • مشاغل در معرض خطر بالاتر

افرادی که با حیوانات کار می کنند یا با خون آلوده در تماس هستند بیشتر در معرض خطر بروسلوز هستند. مثال ها عبارتند از:

 • دامپزشکان، دامداران، کارگران کشتارگاه
 • شکارچیان و میکروبیولوژیست ها

عوارض:

بروسلوز می تواند تقریبا هر قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله سیستم تولید مثل، کبد، قلب و سیستم عصبی مرکزی. بروسلوز مزمن ممکن است عوارضی را فقط در یک عضو یا در سراسر بدن ایجاد کند. عوارض احتمالی عبارتند از:

التهاب پوشش داخلی حفره های قلب (اندوکاردیت):

این یکی از جدی ترین عوارض بروسلوز است. اندوکاردیت درمان نشده می تواند به دریچه های قلب آسیب برساند یا آن را از بین ببرد و علت اصلی مرگ و میر ناشی از بروسلوز است.

آرتروز:

 التهاب مفاصل با درد، سفتی و تورم در مفاصل، به ویژه زانوها، باسن، مچ پا، مچ دست و ستون فقرات مشخص می شود. التهاب مفاصل در ستون فقرات(اسپوندیلیت) یا مفاصلی که ستون فقرات تحتانی و لگن را به هم متصل می کنند (ساکروایلییت) می تواند به ویژه سخت باشد و ممکن است باعث آسیب پایدار شود.

التهاب و عفونت بیضه ها (اپیدیدیمو اورکیت):

باکتری هایی که باعث بروسلوز می شوند می توانند اپیدیدیم، لوله پیچ خورده ای که مجرای دفران و بیضه را به هم متصل می کند، آلوده کنند. از آنجا، عفونت ممکن است به خود بیضه گسترش یابد و باعث تورم و درد شود که ممکن است شدید باشد.

التهاب و عفونت طحال و کبد:

بروسلوز همچنین می تواند طحال و کبد را تحت تاثیر قرار دهد و باعث بزرگ شدن آنها بیش از اندازه معمول خود شود.

عفونت های سیستم عصبی مرکزی:

اینها شامل بیماری های بالقوه تهدید کننده زندگی مانند التهاب غشاهای اطراف مغز و نخاع (مننژیت) یا التهاب خود مغز (آنسفالیت) است.

پیشگیری:

برای کاهش خطر ابتلا به بروسلوز، این اقدامات احتیاطی کمک کننده می باشد:

از مصرف غذاهای لبنی غیر پاستوریزه خودداری شود.

می بایست گوشت، کامل پخته شود.

پوشیدن دستکش برای دامپزشک، کشاورز، شکارچی یا کارگر کشتارگاه الزامی است.

اجرا اقدامات احتیاطی ایمنی در محل های کاری پرخطر توصیه می شود.

دسترسی سریع

پذیرش آنلاین آزمایشگاه

بدون اتلاف وقت، سریع و آسان پذیرش شوید

دریافت جواب آزمایش

در صورت آماده بودن جواب آزمایش خود، آنلاین جواب‌ آن را دریافت کنید.

نمونه‌‌گیری در منزل

برای سهولت شما عزیزان، امکان نمونه‌گیری در منزل توسط آزمایشگاه فروردین فراهم شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *