هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری

آزمایش هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) نوعی باکتری است که می‌تواند در لایه مخاطی معده زندگی کند. این باکتری با ترشح آنزیمی که لایه مخاطی معده را تجزیه می‌کند، به سلول‌های معده آسیب می‌رساند. H. pylori همچنین می‌تواند باعث التهاب و تورم معده (گاستریت) شود.

در بیشتر موارد، عفونت H. pylori هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. با این حال، در برخی افراد، H. pylori می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی مانند زخم معده، ورم معده و حتی سرطان معده شود.

راه‌های انتقال H. pylori عبارتند از:

 • تماس با بزاق یا استفراغ فرد آلوده
 • مصرف غذا یا آب آلوده
 • زندگی در شرایط پر ازدحام یا غیر بهداشتی
 • علائم H. pylori:

 • درد یا سوزش در معده (شکم)
  درد معده که ممکن است زمانی که معده شما خالی است بدتر شود.
  حالت تهوع.
  از دست دادن اشتها.
  آروغ زدن مکرر
  نفخ.
  کاهش وزن ناخواسته

آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد:

 • آزمایش خون: این آزمایش آنتی‌بادی‌های موجود در خون را که در پاسخ به عفونت هلیکوباکتر پیلوری تولید می‌شوند، بررسی می‌کند.
 • آزمایش تنفس: در این آزمایش، اوره را به صورت خوراکی یا داخل وریدی مصرف می‌کنید. اگر هلیکوباکتر پیلوری در معده شما وجود داشته باشد، اوره را تجزیه می‌کند و دی‌اکسید کربن تولید می‌کند. دی‌اکسید کربن با تنفس شما از بدن خارج می‌شود و می‌توان آن را برای تشخیص عفونت بررسی کرد.
 • آزمایش مدفوع: این آزمایش آنتی‌ژن‌های هلیکوباکتر پیلوری یا DNA موجود در مدفوع را بررسی می‌کند.
 • آندوسکوپی: در این روش، پزشک از طریق لوله نازکی که دارای دوربین است، به داخل معده شما نگاه می‌کند. بیوپسی (نمونه‌برداری) از بافت معده نیز می‌تواند برای بررسی وجود هلیکوباکتر پیلوری انجام شود.

پزشک شما با توجه به سابقه پزشکی، علائم و عوامل دیگر، بهترین آزمایش را برای شما تعیین می‌کند.

سه نوع اصلی آزمایش خون هلیکوباکتری وجود دارد:

 • آزمایش آنتی‌بادی IgG:این متداول‌ترین آزمایش خون هلیکوباکتری است. این آزمایش آنتی‌بادی‌های IgG را در خون شما بررسی می‌کند که بدن شما در پاسخ به عفونت pylori تولید می‌کند. آزمایش آنتی‌بادی IgG می‌تواند نشان دهد که آیا در حال حاضر عفونت فعال دارید یا قبلاً در گذشته به H. pylori آلوده شده‌اید.

آزمایش آنتی‌بادی IgA:این آزمایش آنتی‌بادی‌های IgA را در خون شما بررسی می‌کند. آنتی‌بادی‌های IgA نوعی آنتی‌بادی هستند که در اوایل عفونت H. pylori تولید می‌شوند. آزمایش آنتی‌بادی IgA اغلب همراه با آزمایش آنتی‌بادی IgG برای کمک به تشخیص عفونت H. pylori استفاده می‌شود.

آزمایش آنتی‌ژن H. pylori:این آزمایش آنتی‌ژن‌های H. pylori را در خون شما بررسی می‌کند. آنتی‌ژن‌ها پروتئین‌هایی هستند که در سطح باکتری‌ها یافت می‌شوند. آزمایش آنتی‌ژن H. pylori می‌تواند برای تشخیص عفونت فعال H. pylori استفاده شود.

چند نکته در مورد آزمایش هلیکوباکتر پیلوری:

 • آمادگی: برای برخی از آزمایش‌ها، مانند آزمایش تنفس، ممکن است لازم باشد قبل از آزمایش، ناشتا باشید.
 • عوارض جانبی: اکثر آزمایشات هلیکوباکتر پیلوری عوارض جانبی کمی دارند. آندوسکوپی ممکن است با کمی درد یا ناراحتی همراه باشد.
 • نتایج: نتایج آزمایشات هلیکوباکتر پیلوری معمولاً در عرض چند روز یا چند هفته در دسترس خواهد بود.

اگر آزمایش هلیکوباکتر پیلوری شما مثبت باشد، پزشک شما در مورد گزینه‌های درمانی با شما صحبت خواهد کرد. درمان معمولاً شامل آنتی‌بیوتیک‌ها برای از بین بردن باکتری است.

دسترسی سریع

پذیرش آنلاین آزمایشگاه

بدون اتلاف وقت، سریع و آسان پذیرش شوید

دریافت جواب آزمایش

در صورت آماده بودن جواب آزمایش خود، آنلاین جواب‌ آن را دریافت کنید.

نمونه‌‌گیری در منزل

برای سهولت شما عزیزان، امکان نمونه‌گیری در منزل توسط آزمایشگاه فروردین فراهم شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *