تیروگلوبولین و آنتی بادی

تیروگلوبولین و آنتی بادی

  • آنتی بادی تیروگلوبولین و تیروگلوبولین:

تیروگلوبولین (Tg) منحصراً توسط سلول های فولیکولی تیروئید به عنوان پروتئین پیش ساز برای بیوسنتز هورمون تیروئید، تولید می شود. اندازه گیری Tg سرم عمدتاً در مدیریت پس از جراحی و نظارت طولانی مدت بیماران مبتلا به سرطان تیروئید متمایز(DTC  ) استفاده می شود. غلظت Tg سرم منعکس کننده توده باقیمانده بافت تیروئید موجود (بقایای طبیعی و یا تومور) است. سطح سرمی Tg بعد از عمل به میزان باقیمانده بافت طبیعی و تومور، آسیب اخیر تیروئید و وضعیت TSH بیمار مربوط می شود.

لازم به ذکر است که تومورهای تیروئید برخی از بیماران قادر به ترشح غلظت Tg قابل تشخیص نیستند یا ممکن است ایزوفرم های Tg غیرطبیعی ترشح کنند که توسط برخی از سنجش های مورد استفاده برای اندازه گیری Tg شناسایی نمی شوند. اندازه گیری سطح Tg قبل از عمل میتواند بینش هایی را در مورد تولید و ترشح Tg تومور در اختیار پزشک قرار دهد و از کاربرد نظارت بر Tg بعد از جراحی پشتیبانی کند.

آنتی بادی تیروگلوبولین (TgAb) تقریباً در ۱۰٪ از جمعیت مردم و در ۲۰٪ از بیماران مبتلا به DTC شناسایی شده است. چندین مطالعه نشان داده است که غلظت کمی TgAb می تواند به عنوان یک نشانگر تومور جایگزین برای عود DTC و نظارت بر تغییرات توده تومور در بیماران خاص، مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش آنتی بادی تیروگلوبولین (TgAb) بر روی سرم انجام می شود. اگر TgAb منفی باشد، تیروگلوبولین سرم توسط یک روش ایمنواسی حساس و نسبتاً سریع، طی دو تا سه روز اندازه گیری می شود. اگر TgAb مثبت باشد، تیروگلوبولین سرم با روش رادیوایمنواسی (RIA) اندازه گیری می شود. روش RIA  در برابر تداخل TgAb مقاوم است اما زمان آن پنج تا هفت روز خواهد بود. این آزمایش با مصرف مکمل بیوتین (B7یا B8، ویتامین H ) تداخل دارد. لذا، توصیه می گردد که مصرف بیوتین ۷۲ ساعت قبل از جمع آوری نمونه، متوقف شود.

اندازه گیری تیروگلوبولین (Tg) برای نظارت بر وجود بافت های متاستاتیک تیروئید در بیمارانی که فرسایش تیروئید (با استفاده از جراحی تیروئید با یا بدون رادیواکتیویته) داشته اند، به کارگرفته شود. اندازه گیری آنتی بادی تیروگلوبولین (TgAb) برای شناسایی نمونه های بیمار که ممکن است تحت تأثیر تداخل TgAb باشند، استفاده شود. غلظت کمی TgAb همچنین می تواند به عنوان یک نشانگر تومور جایگزین برای عود سرطان تیروئید متمایز(DTC  ) و همچنین نظارت بر تغییرات توده تومور در بیماران خاص، عمل کند.

هر گونه تغییر در غلظت Tg سرم باید با توجه به تظاهرات بالینی کل بیمار، از جمله سابقه بالینی، داده های آزمایش های اضافی و سایر اطلاعات مناسب تفسیر شود. اندازه گیری تیروگلوبولین به تنهایی، حداقل ارزش برای ارزیابی وضعیت بیماری را دارد. و ارزیابی افزایش سطح Tg در طول زمان از نظر بالینی مهم تر است. آزمایش غلظت تیروگلوبولین (Tg) ویا آنتی بادی تیروگلوبولین (TgAb) بر روی یک بیمار جداگانه باید با یک روش اندازه گیری یکسان انجام شود تا تفسیر نتایج قابل اعتماد باشد.

چکاپ سلامت تیروئید تحت نظارت پزشک شما، برای این موارد در مجتمع آزمایشگاهی فروردین انجام  می شود؛

  1. T4, T3, T4, TSH, T3uptake, Anti TPO, Tg, Anti Tg

دسترسی سریع

پذیرش آنلاین آزمایشگاه

بدون اتلاف وقت، سریع و آسان پذیرش شوید

دریافت جواب آزمایش

در صورت آماده بودن جواب آزمایش خود، آنلاین جواب‌ آن را دریافت کنید.

نمونه‌‌گیری در منزل

برای سهولت شما عزیزان، امکان نمونه‌گیری در منزل توسط آزمایشگاه فروردین فراهم شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *